Workinlot

 

Türkiye’de geliştirilen ürün, servis ve teknolojilerinin yurtdışında satışı, çoğu zaman hem girişimci, hem yurtdışındaki müşteri hem de ekonomi için çok avantajlı sonuçlar doğuruyor. Workinlot da kendi hizmet ihracatı yolculuğunda. Bu yolu yalnız yürümektense benzer sorunları yaşayan ve fırsatları kovalayan girişimler ile birlik olmak ve beraber yol almak istiyoruz.

Hedeflerimiz

Türkiye’de doğmuş, Türkiye dışında çıkmaya hazırlanan girişimleri bu yolculuğa hazırlamak ve doğru fırsatları birlikte oluşturmayı hedefliyoruz. Amacımız her zaman olduğu gibi girişimleri doğru kurumlar ile bir araya getirerek hizmet/ürün satın alma, birlikte tasarım veya işbirliği fırsatlarını ortaya çıkarmak. Bunu yapabilmek için de yurtdışında ihtiyaç ve taleplerini bizimle paylaşan kurumlara hızlı bir şekilde çözüm sunabileceğimiz girişimlere ihtiyacımız var.

Odak Alanları

  • Tüm endüstriler ve teknolojiler çağrı odak alanı içerisinde.
  • Öncelikli olarak Ortadoğu, Birleşik Krallık ve kıtasal Avrupa pazarlarını ele alıyoruz.
  • Girişimlerin hali hazırda ürün ve servislerini tekrar eden bir şekilde Türkiye’de konumlandırmış, ürün pazar uyumunu yakalamış veya çok yakında yakalayacak olmasını bekliyoruz.
  • Girişimlerin iş modellerinde kurumların müşteri, kanal veya kaynak olarak kritik öneme sahip olması gerekiyor.

Çağrı Süreci

Workinlot #texport çağrısı sürekli olarak açık olacak ve sürekli olarak girişimler ile birlikte çalışmalar yapılacak. Çalışmaları hazırlık dönemi ve iş geliştirme olarak ikiye ayırabiliriz.

Hazırlık Dönemi

  • Workinlot 2 haftalık frekanslarda çağrıya başvuru yapmış olan girişimleri inceleyecek ve programa uygun olanları tespit edecek.
  • Programa dahil edilen girişimler ile iş modeli, değer önerileri, pazara çıkış stratejileri, hedefler ve ihtiyaçlar ile ilgili görüşmeler yapılacak ve tutarlı bir hedef ve yol haritası belirlenecek.
  • Bu hedef ve yol haritası, farklı formatlarda (sunum, video, prototip vb.) hazırlanacak ve İngilizce bir söyleşi formatında yayılımı sağlanacak

İş Geliştirme

  • Orta Doğu, Birleşik Krallık ve kıtasal Avrupa’da hedeflenen sektörlerde Workinlot hem kendi, hem de çağrıya katılan girişimciler adına iş geliştirme faaliyetlerinde bulunacak
  • Kesin kurumsal ihtiyaç ve talepler oluştuğu noktada kurum ile girişimler, kurumun tercih ettiği sürece uygun şekilde bir araya gelecek

Çağrı kapsamında yaratacağımız içeriklerden haberdar olmak için lütfen sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

Sıkça Sorulan Sorular

Çağrıya hangi konularda girişimler katılabilir?

Bu girişim çağrısında bir teknoloji veya endüstri dikeyi aranmıyor. Ancak girişimlerin yurtdışı pazarlara açılmak konusunda bir hedef koymuş olmaları ve en azından ön hazırlık yapmış olmaları bekleniyor.

Çağrıya kimler başvurabilir?

Çağrıya yukardaki şartları yerine getiren tüm girişimlerin kurucularının başvurmalarını tavsiye ediyoruz. 18 yaşını geçmiş olmanız gerekiyor.

Katılım ücreti var mı?

Katılım ücretsizdir.

Projelerin hangi aşamada olması bekleniyor?

Girişimlerin en azından çalışan bir prototipi olması beklenmektedir.

Girişimlere program boyunca ne gibi fırsatlar sunulacak?

Workinlot geleneksel bir hızlandırma programı veya yatırımcı değil. Programın da katılımcısı, kazananı, sunum günü vs. yok. Biz aynı zamanda yurtdışı pazarlarda girişimlerle çalışmaya niyet gösteren firmaları ve bazı durumlarda yatırımcıları tespit etmek ve ihtiyaçlarını anlamak için çalışıyoruz. Bunu yaptığımız zamanlarda, veri tabanımızdaki girişimlerden uygun olanları onlara sunuyoruz. Girişimler bu listelere girdiğinde, onlara kurumlar ve yatırımcılar ile görüşmelerine hazırlanmak ve görüşmeleri yürütmek için destek oluyoruz.

Çağrıya nasıl katılabiliriz?

Çağrıya bu sayfadaki başvuru formu doldurarak katılabilirsiniz. Girişim ile ilgili ne kadar bilgimiz olursa, onu daha iyi konumlandırabiliriz. O yüzden başvuru formunu eksiksiz doldurmak en önemli konu. Eğer daha sonra değişiklikler yapmak isterseniz de bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Katılım hangi tarihler arasında alınıyor?

Kayıtlar sürekli açık olacaktır.

Ekibi olmayanlar katılabilir mi? Ekipten biri ayrılırsa ne olur?

Ekibi olmayan bir girişimin başarılı olacağını tahmin etmiyoruz. Buradaki soru katılmak, katılmamak değil. Bizim tavsiyemiz herşeyden önce ekip kurmanız.

Başvuru aşamasında ve çağrı süresince projem özelinde bir gizlilik anlaşması imzalanacak mı?

Başvuru ve değerlendirme aşamasında gizlilik anlaşması bulunmamaktadır.

Değerlendirme süreci nasıl işliyor? Değerlendirme kimler tarafından yapılıyor?

Başvuruları üç aşamada değerlendiriyoruz. Birinci aşama girişimin bilgileri bize geldiği zaman, girişimi anlamak için iyice bilgileri okuyoruz. Kayıtlarda bazı notlar alıyoruz. Ancak bu aşamada bir seçim yapmıyoruz. İkinci değerlendirme ise müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik araştırma yaptığımız zaman. Sadece mevcut ihtiyaca uygun olup olmadığına bakıyoruz. Üçüncü değerlendirme ise müşterimiz ile birlikte kısa listelerin üzerinden geçerken, müşterimiz ile yaptığımız değerlendirme. Burada bir seçim yapılıyor. Eğer seçim olumlu olursa size dönüp, hazırlıklara başlıyoruz.

Workinlot ekibi girişimlere destek/geribildirim verecek mi?

Başvurular veya süreç ile ilgili bir geri bildirim yapılmıyor. Ancak bugüne kadar bize ulaşan hiç bir mesaj cevapsız kalmadı.

PROGRAM SONA ERMİŞTİR