Workinlot

Veri güvenliği girişimleri, hassas bilgilerin korunmasında ve veri gizliliği düzenlemelerine uygunluğun sağlanmasında önemli bir rol oynuyor.

Kurumların farklı ihtiyaçlarına yönelik araçlar ve çözümler sunuyorlar. Bu ihtiyaçların en sık karşımıza çıkanları, veri ihalelerini ve güvenlik tehditlerini önleme, hassas verileri yetkisiz erişime karşı koruma, veri gizliliğini koruma ve düzenlemelere uyum, güvenli veri işbirliği ve analizini etkinleştirme ve ortaya çıkan tehditlere karşı geleceğe hazır veri güvenliği mimarisi hazırlıkları yapmak.

Kurumlar bu çözümleri benimseyerek veri ihlali riskini en aza indirmeyi, bu sayede marka itibarlarını korumayı ve müşterilerinin verilerinin güvenliğini ve gizliliğini sağlamayı hedefliyor.

Veri koruma girişim kümelenmesinde farklı ihtiyaçlar üzerine çalışan veri güvenliği girişimleri ve kurumsal müşterileri için neden önemli olduğunu örneklerle inceleyelim.

 

Industrial Cybersecurity Market 

1. Merkezi Olmayan Dijital Kimlik

Bu girişimler, kullanıcıların dijital kimliklerine sahip olmaları ve kontrol etmeleri için teknolojiler geliştirerek merkezi otoritelere olan bağımlılığı ortadan kaldırıyor. Merkezi olmayan dijital kimlikler, kullanıcılara veri özgürlüğü sağlarken, gizliliği artırıyor ve kimlik hırsızlığı riskini azaltıyor.

Örnek girişimler: UnboundID, Evernym, Jolocom.

2. Veri yönetimi

Veri yönetişimi çözümleri, düzenlemelere uyumu sağlamayı, veri ihlallerini önlemeyi ve veriye dayalı karar almayı destekliyor. Bu girişimler, kurumların verilerini etkili bir şekilde yönetmeleri, organize etmeleri ve korumaları için araçlar ve çözümler sağlıyor.

Örnek girişimler: Collibra, Alation, Informatica.

3. Veri Maskeleme

Veri maskeleme girişimleri, geliştirme ve test aşamalarında açığa çıkan hassas bilgileri koruyarak veri ihlali riskini azaltıyor. 

Örnek girişimler: Delphix, IriusRisk, OwnBackup.

4. Sentetik Eğitim Verileri

Sentetik eğitim verileri, gerçek verilere ihtiyaç duymadan yapay zeka modellerinin geliştirilmesine olanak tanırken, gizliliği koruyor. Gerçek verilere benzeyen yapay veriler üreterek yapay zeka modellerinin gizlilikten ödün vermeden eğitilmesine olanak tanıyor.

Örnek girişimler: Deepomatic, Synthesia, DataGen.

5. Veri Kaybını Önleme (DLP)

DLP çözümleri, kurum içindeki veri hareketinin izlenmesi ve kontrol edilmesine yönelik çözümler sunarak, yetkisiz veri sızıntılarına karşı koruyor. Veri ihlallerini önlüyor ve mevzuata uygunluğu sağlıyor.

Örnek girişimler: Symantec DLP, Endpoint Protector, Forcepoint DLP.

6. Veri Temizleme Odaları

Veri temizleme odası girişimleri, hassas bilgileri ifşa etmeden işbirliğine dayalı veri analizine olanak tanıyor. Gizliliği korurken değerli içgörülere oluşmasını destekliyor. Bu startup kümesi, şirketlerin gizlilikten veya hassas bilgilerden ödün vermeden işbirliği yapması ve verileri analiz etmesi için güvenli platformlar sağlıyor.

Örnek girişimler: Google Cloud Vertex AI Dataflow, Databricks Partner Data Exchange, Amazon SageMaker Data Wrangler.

7. Veritabanı Güvenliği

Veritabanı güvenliği çözümleri sunan girişimler, veritabanlarını yetkisiz erişime, veri ihlallerine ve diğer güvenlik tehditlerine karşı korumaya yönelik araçlar ve çözümler sağlayarak, kritik iş verilerini yetkisiz erişime karşı koryor ve verilerin bütünlüğünü, kullanılabilirliğini sağlıyor.

Örnek girişimler: Imperva, Vaultive, Citus Data.

8. Kuantum Sonrası Kriptografi

Bu girişimler, kuantum bilgisayarlardan gelen saldırılara karşı dayanıklı, veri güvenliğini geleceğe hazırlayan kriptografik algoritmalar geliştiriyor.

Örnek girişimler: PQShield, Isara Corporation, Quantinuum.

Birçok şirket, veri güvenliği girişimleriyle işbirliği yaparak önemli başarılar elde etti. İşte birkaç örnek:

 

 

Bank of America ve Netskope: Bank of America, bulut uygulamalarına güvenli erişim, veri kaybı önleme (DLP) ve tehdit koruması sağlayan bulut güvenlik platformu Netskope ile işbirliği yaptı . Bank of America, bulut güvenliği sorunlu vakalarında %95'lik bir azalma ve hassas bilgiler için veri korumasının iyileştirildiğini raporladı.

Uber ve Snyk: Uber, şirketlerin açık kaynak kodlarındaki güvenlik açıklarını keşfetmesine, önceliklendirmesine ve düzeltmesine yardımcı olan geliştirici güvenlik platformu Snyk ile ortaklık kurdu. Uber, güvenlik açıklarını düzeltmek için gereken süreyi %80 oranında azalttı ve yazılım uygulamalarının genel güvenliğini artırdı.

CVS Sağlık ve Owkin: CVS Health, ortak araştırmalar için güvenli bir veri temizleme odası platformu sağlayan ve sağlık veri analitiği girişimi olan Owkin ile ortaklık kurdu. CVS Health bu ortaklıkla, hasta mahremiyetini korumayı, araştırma çalışmalarını hızlandırırmayı ve kimliksizleştirilmiş hasta verilerini araştırmacılarla paylaşmayı başarabildi.

 

Bu başarı hikayeleri veri güvenliği girişimlerinin, kurumların güvenlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmada oynayabilecekleri değerli rolü gösteriyor. Veri güvenliği girişim kümelenmesi gelişmeye devam edecek. Bu sayede kurumların verilerini koruma ve daha güvenli bir gelecek inşa etmelerine yardımcı oldukları alanların artacağını ve sorumluluklar daha da önem kazanacağını görüyoruz.

 

WORKINLOT HABER BÜLTENİ

Yeni içerikler, çağrılar ve gelişmelerle ilgili bilgilendirilmek için haber bültenimize abone olabilirsiniz